Tartu Turg andis välja uued Turu Templid

Tartu Turu saadikud tegid Tartu ümber tiiru ning astusid läbi talunike juurest, kes enda toodangut Tartu Turul pakuvad. Käisime nii suurtes kui ka väikestes taludes, igaüks neist oli omanäoline ja imetlusväärne. Tahame neid talusid omaltpoolt tänada Turu Templiga, austamaks talunikke ning nende kasvatatud kodumaist ja maitsvat kaupa.

 

 

Tontoli Marjatalu

Tontoli Marjatalu asub Põlvamaal, looduskaunis Pikareinu külas. Tontoli Marjatalu valduseid on tegusas perekonnas pärandatud edasi juba põlvest põlve. Perenaine Tiina ja peremees Kaido koos poegadega harivad maasikapõlde maaliliste voorte vahel, kus marjapõõsad looklevad nii kaugele, kui silm seletab. Põhiliseks müügiartikliks on maasikad, mida nad kasvatavad lausa 13 hektari suurusel maalapil. Lisaks kahele maasikasordile leiab Tontoli Marjatalust ka nelja sorti vaarikaid. Väiksemas mahus kasvatatakse ka tomatit, kurki ja hernest, mis oma headuses jõuavad meie toidulauale. Tontoli Marjatalu lett on leitav Tartu avaturul.

 

Laari talu

Laari talu näol on tegu peretaluga. Särav perenaine Kadri kõnnib oma isa jälgedes ning maasikakasvatusega on tegeletud juba 11 aastat. Alustati tagasihoidlikult- vaid 8 vao maasikatega. Nüüdseks on vagusid oluliselt rohkem ning maasikameetreid tuleb põldudel kokku suisa 50 000! Kadri keskendub vaid maasikakasvatusele, neid on võimalik osta nii värskena kui ka kuivkülmutatuna, niisama söömiseks kui ka moositeoks, erinevaid sorte on mitmeid. Kadri teab maasikate filosoofiat täpselt- mari PEAB olema maitsev!

 

Joosepi Talu

Joosepi talu on pereettevõte, mis asub Põlvamaal Ahja alevikus ning  on tegutsenud juba ligi 20 aastat. Joosepi talu maasikaväli laiub kokku 30 hektari suurusel pinnal ning sellele lisaks kasutatakse esimest aastat ka kasvutunneleid. Perepoeg Ranet Roositalu süda tuksub maasikatele, selles pole kahtlust. Tänu tulihingelisele pühendumisele on Joosepi Talu maasikad klass omaette! Peale maasikakasvatuse tegeleb Joosepi talu rahvas ka külmutatud frigotaimede müügiga, mis kannavad vilja juba esimesel aastal. Tartu avaturul asuvad Joosepi talu maitsvad ja magusad maasikad müügilettides 205 ja 206, lett asub ka Turuhoone kõrval. Mine vaata ka Joosepi Talu Facebooki kontole.

 

Ojaveere Aed

Ojaveere Aed asub Naha külas, Räpina vallas. Talu peremees, õppinud agronoom Ülar Liiv, on tegelenud taime-, köögivilja- ja marjakasvatusega juba alates 1992. aastast. Sellest ajast alates on talu varustanud enda toorainega ka Salvestit, kuid väga palju erinevat toodangut jõuab selle kõrvalt ka Tartu turule. Ülari talus on mitu-mitu kasvuhoonet, kus võrsuvad kaunid kevadlilled ning laiuvad lopsakad lilleampliväljad. Pihlaka talu põldudel kasvavate maasikate- ning köögiviljade põllud laiuvad ümber Ülari maja igas ilmakaares. Sealt võib leida veel uba, hernest, kapsast, tomatit, kurki, kõrvitsat ja igal aastal katsetab Ülar ka uusi sorte, mida klientideni viia.

 

Morango Aed ja Aasa talu

Morango Aias ning Aasa talus tegutsevad kõrvuti kaks generatsiooni pererahvast, kes tegelevad maasika- ning lillekasvatusega. Kasvuhoonetes ning põldudel toimetab nii ema, isa kui ka tütar perega ning maatöö pole võõras ka kõige noorematele. Tegeletud on ka kartulikasvatusega, kuid tänaseks on see minevik ning peremehe meenutustest võiks lausa raamatu kirjutada! Praegu on valikus ka tomati- ja kurgitaimed, mida pakutakse müügiks avaturul. Turulkäimine pole pererahvale võõras, käsi saadi valgeks juba Leningradi aegadel. Morango ning Aasa talu on hea näide sellest, kuidas erinevad generatsioonid võivad tunda kirge samade asjade vastu ning koostööst sünnib midagi imelist.

 

Luunja maasikas ja Luunja Köögivili

Luunja maasika ning Luunja köögivilja valdused laiuvad 100 hektari suurusel maa-alal ning peaaegu sama palju kui on maad, on ka seal kasvatatavaid kultuure. Nagu nimigi ütleb, asuvad ettevõtted Luunja vallas, Tartumaal. Perepoeg Mart koos isaga on positiivsed ja hakkajad mehed, kellele meeldib käia ajaga kaasas, katsetada uusi taimekultuure ning tegeleda just sellega, mis silma särama paneb. Nende jaoks ei ole probleeme, vaid lahendused ning nende otsimisega peab korralik põllumees tegelema hommikust õhtuni. Luunja meeste käest on võimalik soetada nii maasikaid, vaarikaid, kui ka kõikmõeldavat köögivilja. Nende leti leiad avaturult.

 

Lätte talu

Viljar Varrik on Vasula alevikus asuva Lätte talu peremees ning tema maasikapõldude lõppu silmaga näha ei ole, ühe vao pikkus on lausa 350 meetrit ning kokku on selliseid vagusid 10 hektarit. Kahel hektaril on maas ka hernes. Maasikakasvatusega alustas Viljar tegelikult juba põhikoolis käies ning aasta-aastalt on see ettevõtmine kasvanud, arenenud ning ka teadmisi on selle aja jooksul ohtralt juurde tulnud. Praeguseks on kasvatatavaid maasikasorte kokku kolm ja need on selekteeritud ülima hoolega.